اخبار و اطلاعیه هاتصویرصوتفیلممراسم هانماهنگ

فضائل حضرت فاطمه در روایات اهل سنّت

در سه مطلب پیشین به روایات تفسیری مربوط به فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها پرداختیم. در این بخش به روایات غیر تفسیری خواهیم پرداخت. مراد از روایات غیرتفسیری، فضائل و مناقبی است که رسول خدا صلوات الله علیه و آله درباره ی دخت گرامی خود به زبان آورده است. جدا از رابطه ی عاطفی پدر و فرزندی بین پیامبر و فاطمه سلام الله علیهما – که فاطمه محبوب‌ترین شخص نزد رسول خدا بوده است – این روایات بیانگر ویژگی‌های مهمّی در شخصیت حضرت فاطمه علیها السّلام است. این ویژگی‌ها در جای خود متعدّد و فراوان بوده (بیـومـی مهران، ۱۹۹۰م: ص۱۵۳) که اهمّ آنها در چند مورد گزارش می‌شود.

سروری بانوان دو عالم

حضرت فاطمه سلام الله علیها، برترین بانوی دو عالم است که دست خلقت آفریده است. این موضوع در روایات زیادی منعکس شده است از جمله آن که عایشه از پیامبر نقل می‌کند که آن حضرت خطاب به حضرت فاطمه ی زهرا فرمود: «یا فاطمه ألا ترضین أن تکونی سیّده نساء العالمین و سیّده نساء هذه الامّه و سیّده نساء المؤمنین»، (ای فاطمه آیا راضی نیستی که تو برترین بانوی زنان جهان و برترین بانوی زنان این امّت و برترین بانوی زنان با ایمان باشی) (حاکم نیشابوری، ۱۴۲۲ق: ج۳، ص۳۶۶). در برخی از روایات برتری فاطمه زهرا بر دیگر زنان موهبتی آسمانی تعبیر شده است؛ مثل این حدیث که «حذیفه بن یمان» نقل می‌کند که رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمود: فرشته‌ای از آسمان نازل گردید و از خدا اجازه طلبید که ارمغانی برای من آورد که کسی قبل از او نازل نکرده است. او به من بشارت داد که فاطمه سرور زنان بهشت است. (همان، ج۳، ص۳۶۳)

فضیلت فاطمه زهرا نسبت به دیگر زنان به مناسبت‌های مختلف وارد شده است. مهم ترین آن، روایاتی است که ارتباط با رحلت رسول خدا صلوات الله علیه و آله و متعاقب آن رحلت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها – به عنوان نخستین کسی که به پیامبر ملحق خواهد شد – دارد. در این خصوص امّ سلمه و عایشه روایت کرده‌اند: «فاطمه زهرا نزد رسول خدا آمد. پیامبر، رازی با او در میان نهاد که در نتیجه فاطمه گریست. سپس راز دیگری با آن حضرت در میان نهاد که وی خندید. من از این ماجرا پرسش نمودم. حضرت فاطمه علیها السّلام فرمود: نخستین بار رسول خدا به من اطّلاع داد که او امسال از دنیا خواهد رفت و من با شنیدن آن گریستم و در نوبت دوم اطّلاع داد که من نخستین کسی هستم که به او ملحق خواهم شد و به ایـن جهت خندیدم. (بخاری، ۱۴۰۷ق: ج۵، ص۸۳؛ نیشـابوری، ۱۳۷۴ق: ج۴، صص۱۹۰۵-۱۹۰۲؛ ابن سعد، ۱۴۱۷ق: ج۲، ص۱۹۰، ج ۸، ص۲۲؛ جزری، ۱۴۰۹ق: ج۶، ص۲۲۴؛ ابن المغازلی، ۱۴۲۷ق: ص۴۲۴؛ ابن حنبل، ۱۴۲۹ق: ص۲۳۹؛ ترمذی، ۱۴۰۸ق: ج۵، ص۶۵۷؛ ابن شاهین، ۱۴۱۲ق: ص۵۹). در همین گفتگو بود که رسول خدا صلوات الله علیه و آله افضلیت حضرت فاطمه را بر همه ی زنان عالم اعلام فرمود. عایشه همچنین می‌گوید: رسول خدا در آن بیماری که منجر به وفات ایشان گردید خطاب به حضرت فاطمه گفت: «آیا خشنود نیستی که سرور زنان بهشت یا سرور زنان عالمیان باشی» (حاکم نیشابوری، ۱۴۲۲ق: ج۳، ص۳۶۶).

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن